خانه » سلامت » مهم ترین علامت های کم آبی بدن را بشناسید

تازه های اخبار

بیشتر بخوانید

تازه های اخبار حوادث

بیشتر بخوانید
  • فان روز
  • اخبار
  • اسرار خانه داری
  • اخبار حوادث
  • بازار
  • اخبار ورزشی

مهم ترین علامت های کم آبی بدن را بشناسید

مجموعه : سلامت
مهم ترین علامت های کم آبی بدن را بشناسید

مهم ترین علامت های کم آبی بدن را بشناسید 

همۀ ما میدانیم که اکثر بدن را آب تشکیل داده هست و به طور هرروز افراد باید مقدار لازم آب بنوشند تا احتیاج بدن فراهم سازی گردد. بدن ما یک دریاچه کوچک متحرک هست. میگویید مگر میشود؟ زیر این بدن از حدود ۶۵ درصد آب تشکیل شده هست یعنی بیش از نیمی از بدن آب هست و برای همین میگوییم دریاچه هست. دریاچه‌ای که نباید خشک شود، چون تبدیل به بیابان خواهد شد.

دهیدراته شدن بدن همان بیابانی شدن بدن هست یعنی کم آبی بدن که به سلامتی آسیب جدی می‌زند. این مشکل ممکن هست در هر فصلی از سال بروز کند، اما با فرا رسیدن روزهای گرم سال امکان آن بیشتر هست.به دلیل اینکه در فصل گرما نیاز بدن به آب دو برابر می‌شود و باید طبق نیاز آن عمل کرد. در غیر این صورت بدن علامت‌هایی بروز میدهد که خبر از کم آبی آن دارد. با ما باشید تا با ۱۵ علامت کم آبی بدن بیشتر آشنا شوید.

پوستتان خشک می‌شود

پوست خشک می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد، اما با این حال میزان آبی که مصرف می‌کنید نیز در سلامت پوست نقش دارد. همه ی ما تلاش می‌کنیم با بهره گیری از کرم‌های ضدآفتاب، ضررها اشعه‌های خورشید را به دست کم برسانیم.اما فراموش نکنید که بهره گیری از این کرم‌ها پوست را از خشک شدن محافظت نمی‌کند.

برای نمناک بودن پوست لازم هست که هرروز به میزان کافی آب بنوشید و کرم نمناک‌کننده بزنید. با یک تست ساده می‌توانید تشخیص دهید که پوستتان دهیدراته و خشک شده هست. برای این کار پشت دستتان را نیشگون بگیرید و چند ثانیه صبر کنید.سپس پوست را رها کنید. اگر پوست چین خورده به سرعت به وضعیت اول برگردد، مشکلی ندارید.

اما اگر پوست با فاصله زمانی بیش از پنج ثانیه صاف شود نشان می‌دهد که داخل بدن تان بیابانی شده هست، یعنی اینکه پوست و بدن تان دچار کم آبی شده هست.

دهانتان خشک می‌شود

اگر همیشه تشنه تان هست، شاید از مشکل دهان خشک رنج می‌برید. این بیماری زمانی بروز می‌کند که دهان به میزان کافی آب دهن تولید نمی‌کند. مشکل دهان خشک علامتی هست که نشان می‌دهد بدن‌تان با کمبود آب مواجه شده هست. به عقیده متخصصان برای پیشگیری از این قبیل مشکلات لازم هست

که هرروز حدود دو لیتر معادل شش تا هشت لیوان آب بنوشید. در نتیجه بهتر هست همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد تا جرعه جرعه از آن بنوشید.

نفستان بد بو می‌شود

بوی بد دهان عوامل متعددی دارد. از پوسیدگی دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشکلات گوارشی و عفونت سینوس‌ها باعث بد‌بو شدن دهان می‌شود. اضافه بر این عوامل کمبود آب دهن نیز باعث بروز این مشکل می‌شود. به این ترتیب که با ترشح نشدن آب دهن کافی، تولید باکتری‌ها در دهان بیشتر شده و عاملی برای بوی بدن دهان می‌شود. همان‌طور که گفتیم کمبود آب دهان باعث ترشح کم آب دهن می‌شود.

چشم هایتان خشک می‌شود

چشم‌ها از اعضای دلنازک و آسیب پذیر بدن میباشند و هر تغییر مهمی مثل دهیدراته شدن بدن تاثیر مستقیمی روی آن ها دارد. اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید و بدن تان نمناک نباشد، چشم‌ها نیز به میزان کافی اشک تولید نمی‌کنند. در نتیجه اگر چشم هایتان می‌سوزد یا هر نوع احساس ناراحتی در چشم می‌کنید، بهتر هست مصرف آب را بیشتر کنید، چون احتمال اینکه بدن‌تان دچار بی‌آبی شده باشد، زیاد هست.

عرق نمی‌کنید

بدون شک اگر به میزان کافی آب در بدن تان نباشد، عرقتان در نمی‌آید. اگر متوجه شده‌اید که عرق نمی‌کنید، کمی هوشیار باشید. چون عدم تعریق خبر خوبی نیست و نشان می‌دهد بدن‌تان بیابانی شده هست.

سرتان درد می‌گیرد

تابستان که می‌شود خیلی از افراد از سردرد شکایت می‌کنند و نور آفتاب را گناهکار می‌دانند. اما این یقین اشتباه هست. مغز ما توسط یک پوشش مایع محافظت می‌شود. زمانی که میزانِ آب بدن کم شده باشد، این پوشش چروک شده و باعث ایجاد سردرد می‌شود.

سرتان گیج می‌رود

زمانی که مایعات بدن کم می‌شوند و فشار خون پایین می‌آید، سر به دوران می‌افتد. در صورت کم آبی‌های شدید احتمال اینکه تعادلتان به هم بخورد و دچار منگی شوید افزایش می‌یابد.

دچار ضعف بدن می‌شوید

گفتیم که بدن ما از ۶۰ تا ۶۵ درصد آب تشکیل شده هست. اگر به میزان کافی این آب را تامین نکنید، میزان مایعات بدن کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش مایعات نیز عملکرد ارگان‌های بدن را با اضطراب مواجه می‌کند. در نتیجه احساس ضعف تمام وجودتان را فرا می‌گیرد.

کمتر دستشویی می‌روید

این یک قانون کلی هست که اگر به میزان کافی آب ننوشید، ادرار کافی نیز دفع نخواهید کرد. دقت داشته باشید که کاهش ادرار یا تیره شدن رنگ آن، علامت دهیدراته شدن بدن هست. بهتر هست مصرف آب را افزایش دهید. در غیر این صورت به کلیه هایتان نیز آسیب می‌رسد.

میل زیاد به مصرف قند

اگر به‌طور ناگهانی به سمت خوردن شکلات و شیرینی کشیده میشوید احتمال دارد بدن‌تان کم آب شده باشد. زمانی که بدن با کمبود آب مواجه میشود کبد نمیتواند از ذخیره انرژی خود به میزان کافی گیلکوژن آزاد کنند. در نتیجه مغز علائمی نشان می‌دهد تا بر شرایط مسلط شود. زمانی که دچار چنین وضعیتی میشوید بهتر هست میان وعده‌های سرشار از آب را در برنامه هرروز تان بگنجانید.

تب می‌کنید

کمی عجیب به نظر میرسد اما زمانی که بدن با کمبود آب شدید مواجه باشد احتمال تب و لرز بالا می‌رود. هر نوع تب را جدی بگیرید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

یبوست می‌گیرید

آب برای گوارش مفید لازم و ضروری هست. اگر به میزان کافی آب ننوشید، روده هایتان نرمی و انعطاف‌ پذیری خود را از دست می‌دهند. روده‌های خشک و سفت نیز آب مواد غذایی را جذب میکنند، و مدفوعی سفت و خشک تولید می‌کنند که به سختی دفع میشود.

تپش قلبتان تند می‌شود

اگر تپش قلبتان نامنظم شده هست، بیشتر مراقب باشید. کاهش الکترولیت‌های مربوط به کم آبی بدن قدرت قلب را برای پمپاژ خون کاهش میدهد. در نتیجه دچار تپش نامنظم و تپش قلب میشوید.

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ | بازدید: 25 بازدید | توسط: python
جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گوناگون

تازه های معرفی نرم افزار اندروید

تازه های دنیای بازیگران