خانه » مذهبی » درباره فضائل و خواص سوره انسان

برگزیده های سایت

۲۸ متن خاص برای بیو با انواع اعتیادهای عجیب دنیا آشنا شوید + ترک اعتیاد اینستاگرامی عکس های بازیگران + استوری چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۰۲) زیباترین سلبریتی ها بدون آرایش + زیباترین چشم ها در بین ستاره های مشهور ۱۸ عکس نوشته برای وضعیت واتساپ حیوانات خانگی رهبران معروف دنیا + معرفی گران ترین حیوانات دنیا چهره ها در شبکه های اجتماعی + تصاویر بازیگران معروف ایرانی (۵۰۱) تیپ و استایل جدید آبان ماهی بازیگران و  ستاره های مشهور ایرانی اینستاگردی با هدی زین العابدین بازیگر خوش چهره سینما زیباترین مجموعه اس ام اس صبح بخیر و متن صبح بخیر عاشقانه زیبا + عکس بازیگرانی که شباهت عجیبی به هم دارند + عکس کودکی بازیگران مشهور عکس استوری های بازیگران و چهره های سرشناس ایرانی (۲۹) گالری داغ و جذاب عکس های بازیگران و سوپراستارهای ایرانی لیست بانفوذترین انسان های تاریخ | از بروسلی تا عیسی مسیح تصاویر داغ بازیگران و ستاره های خارجی مشهور جهان در اینستاگرام (۷) ۲۰ عکس نوشته پروفایل اینستاگرام خبرهای داغ از چهره ها و بازیگران در اینستاگرام (۴۹۹) استوری های بازیگران ایرانی + تصاویر ستاره های مشهور ایرانی (۲۶)

تازه های اخبار

بیشتر بخوانید

تازه های اخبار حوادث

بیشتر بخوانید
  • فان روز
  • اخبار
  • اسرار خانه داری
  • اخبار حوادث
  • بازار
  • اخبار ورزشی

درباره فضائل و خواص سوره انسان

مجموعه : مذهبی
درباره فضائل و خواص سوره انسان

درباره فضائل و خواص سوره انسان 

سوره انسان یکی از پرفضیلت ترین سوره های قرآن کریم هست که تلاوت آن همۀ وقت} پیشنهاد میگردد خواص آن را در ادامه می‌خوانید. سوره «انسان» یا «دهر» یا «هل أتی» «۱» هفتاد و ششمین سوره قرآن کریم هست که مدنی و ۳۱ آیه دارد.

شأن نزول این سوره از امام باقر علیه السلام روایت شده هست: امام حسن و امام حسین علیهم السلام در دوران کودکی مریض شدند پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم از انها عیادت کرد و به امام علی علیه السلام فرمود: ای ابالحسن اگر برای فرزندانت نذری کنی خداوند به ایشان عافیت می بخشد.

امام علی علیه السلام و فاطمه درود الله علیها و فضه نذر کردند که سه روز روزه بگیرند تا مریضی حسنین شفا یابد. در روز اول هنگام افطار مسکینی به در منزل آمد و تقاضای غذا کرد. ایشان غذای خود را به او دادند. روز دوم هنگام افطاریتیم و اسیری به در منزل آمدند و انها غذای خود را به آن ها دادند. روز بیست و پنجم ماه ذی الحجه بود که سوره هل أتی بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم نازل شد. «۲»

رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در فضیلت این سوره فرمودند: هر کس سوره انسان را قرائت نماید حقوق او بهشت و حوریان بهشتی خواهد بود. «۳»

امام راستگو علیه السلام نیز فرمودند: هر که سوره انسان را قرائت نماید خداوند وی را با بسیاری از حوریان بهشتی تزویج نماید و در سرای باقی با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم خواهد بود. «۴»

در سیره امام رضا علیه السلام آمده هست: ایشان در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه در رکعت اول سوره حمد و انسان و در رکعت دوم بعد از حمد سوره غاشیه را قرائت می نمود و می فرمود: هر کس در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه آن گونه نماز بخواند خداوند در این دو روز ایشان را از شرور در امان می دارد. «۵»

امام راستگو علیه السلام هم‌چنین فرمودنده اند: من ضامنم برای هر یک از شیعیانم که در نماز صبح روز پنجشنبه سوره انسان را بخواند و اگر در آن شب یا روز بمیرد با امنیت و بدون حساب از گناهانی که انجام داده وارد بهشت می‌شود و دیوان حسابرسی برای او باز نمی‌شود و در قبر از او پرسشی نخواهد شد و اگر زنده بود در حفظ و امان الهی هست و آفات جهان از او برداشته می‌شود و چیزی از جنبنده های زمینی تا پنجشنبه بعد به او آسیبی نمی‌رساند.«۶»

آثار و برکات سوره «انسان» یا «دهر»
۱» موجب قدرت روح، اعصاب، قلب
از رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم نقل شده هست: هر کس بر قرائت سوره انسان مداومت ورزد اگر روحش ضعیف باشد دارای قدرت روحی میشود و اگر این سوره را بنویسند و پس از شستن، آب شسته شده آن را بنوشند برای درد قلب سودمند هست و تنش سلامت مییابد و مریضی هایش خوب می‌شود.«۷»

امام جعفر راستگو علیه السلام نیز فرمودند: قرائت سوره انسان موجب تقویت و نیرومندی روح و قوی شدن اعصاب و آرامش یافتن پریشانی خوب هست و اگر کسی که در قرائت آن ضعیف هست و نمی‌تواند آن را بخواند این سوره را بنویسد و پس از شستن آب آن را بنوشد از ضعف نفس جلوگیری می‌کند و نتیجه بخش هست.«۸»

__________________
پی نوشت:
«۱» درمان با قرآن، ص۱۳۳
«۲» مناقب آل ابی طالب، ج۳، ص۱۴۹
«۳» مجمع البیان، ج۱۰, ص۲۰۶
«۴» ثواب الاعمال، ص۱۲۱
«۵» من لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۳۰۸
«۶» الاصول السته عشر، ص۳
«۷» تفسیرالبرهان، ج۵،ص۵۴۳
«۸» همان
منبع: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»

Powered by FunRooz.Com

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ | بازدید: 73 بازدید | توسط: python
جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گوناگون

تازه های معرفی نرم افزار اندروید

تازه های دنیای بازیگران