خانه » گوناگون » بهترین فیلم های ژانر وحشت تاریخ سینما (۱)

تازه های فان روز

سایر مطالب امروز

تازه های اخبار

بیشتر بخوانید

تازه های اخبار حوادث

بیشتر بخوانید
  • فان روز
  • اخبار
  • اسرار خانه داری
  • اخبار حوادث
  • بازار
  • اخبار ورزشی

بهترین فیلم های ژانر وحشت تاریخ سینما (۱)

مجموعه : گوناگون

برترین ها –  ترجمه از حسین علی پناهی: همانطور که می دانید در ژانر ترسناک و یا به تعبیری دیگر ژانر وحشت فیلم های بنجل، ضعیف و بی سر و ته بسیاری با بودجه های اندک ساخته می شوند که باعث شده تصمیم گیری در مورد این که کدام یک از این فیلم ها ارزش دیدن داشته و کدام یک وقت تلف کردن است به کار سختی تبدیل شود.

اگر چه این فیلم ها بر اساس موضوع و لحن روایی فیلم متفاوت هستند اما بسیاری از آن ها در مقایسه با دیگر فیلم ها اصلاً ترسناک به شمار نمی آیند . در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را فیلم های برتر ژانر ترسناک که ارزش دیدن داشته و باید حتماً ببینید آشنا کنیم. هر یک از این فیلم ها علی رغم تفاوت های بسیار در موضوع، اشتراکات مهمی نیز با هم دارند که تنها طرفداران زیرک ژانر ترسناک متوجه آن ها خواهند شد. فیلم های شاخص ژانر وحشت هر کدام چیز جدیدی را وارد ژانر خود کرده و در جای خود فیلم های بسیار خوبی محسوب می شوند.

۱- زوال (۲۰۰۵)- نیل مارشال

این فیلم حتی قبل از آن که هیولاهای آدمخوار خود را نشان بدهند نیز ترسناک است. کسانی که به اختلال ترس از جاهای تنگ و تاریک  (claustrophobia)مبتلا هستند باید بدانند که این فیلم از آن دسته فیلم های ترسناکی است که آن ها را تا حد جنون خواهد ترساند پس هنگام تماشای آن بسیار مراقب چنین افرادی باشید. داستان منحصر به فرد فیلم «زوال» (The Descent) مبنی بر به دام افتادن گروهی از زنان غارنورد در مکانی عمیق در زیر زمین با داستان فیلم های دیگری که در مورد هیولاها و موجودات آدمخوار دیده اید کاملاً متفاوت است.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

تازه زمانی که فیلم به نیمه ی راه خود می رسد شما از قبل در اوج وحشت و ترس قرار دارید و تونل های باریک فیلم شما را به اندازه ی کافی وحشت زده کرده اند. تجربه ی شما از واژه های «ترس» و «وحشت» زمانی به یک مرحله ی جدید و بالاتر می رسد که زنان قهرمان داستان دست از غارنوردی برداشته و شروع به پیش رفتن در دالان هایی پر از هیولاهای عجیب و غریب می کنند. آن ها در حالی که در آب هایی پر از خون قرار دارند و به شدت به همدیگر بی اعتماد شده اند باید برای زنده ماندن تلاش کنند. این فیلم چنان ترسناک بود که پس از اکران بخش هایی از پایان فیلم حذف و بازسازی گردید.

۲- شهیدان (۲۰۰۸)- پاسکال لوژیه

ترسناکی فیلم «شهیدان» (Martyrs) چنان مافوق تصور است که آن را به مرز غیرقابل تماشا بودن می رساند. این فیلم فرانسوی یکی از فیلم های پیشرو در جریان نو فیلم های شدیداً ترسناک سینمای فرانسه به شمار می آید که از هر لحاظی از فیلم های ترسناک قبلی ساخته شده در این کشور متمایز است. در همان صحنه ی ابتدایی فیلم با قتل بی رحمانه و بسیار ترسناک تمامی اعضای یک خانواده با اسلحه مواجه می شویم و رفته رفته تماشای آن با صحنه های شکنجه و آزار روحی و جسمی برای تماشاگر سخت تر و سخت تر می شود. در ادامه با صحنه های شکنجه ی بی امان و عاری از هرگونه رحم و شقفت نسبت به یک زن ربوده شده مواجه می شوید که اگر هم بتوانید فیلم را تماشا کنید بدون شک دهانتان از ترس و تعجب باز خواهد ماند.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

فیلمی که بهتر است آن را نماد واقعی تمثیل «کنجکاوی زیاد سر انسان را به باد می دهد» بدانیم در مورد انتقام، ترحم و انسانیت برای رسیدن به یک حقیقت است. فیلم «شهیدان» با تمام فیلم های دیگری که در این ژانر دیده اید متفاوت بوده و صحنه هایی را به تصویر می کشد که تاکنون هیچ فیلمسازی جرات نکرده سراغ آن ها برود. این فیلم بدون شک یکی از بهترین فیلم های ساخته شده در ژانر ترسناک است که علیرغم صحنه های دردناک و سراسر خشونتش تا انتهای فیلم شما را با خود همراه می سازد به طوری که علی رغم این که ترس و وحشت را به شدت در درون خود حس می کنید اما می خواهید بدانید در انتها چه اتفاقی خواهد افتاد.

۳-کشتار با اره برقی در تگزاس (۱۹۷۴)- مارکوس نیسپل

فیلم «کشتار با اره برقی در تگزاس» (The Texas Chainsaw Massacre) را باید فیلمی بین یک فیلم معمولی و بی سر و ته ترسناک و در طرف مقابل یک شاهکار هنری دانست. «کشتار با اره برقی در تگزاس» فیلمی کثیف و ناخوشایند است که در دوران خود با اکران در سینماهای قدیمی و پرده ای تاریک و کف های چوبی پر سر و صدا تماشاگران را به شدت دچار وحشت کرده بود. این فیلم که با موفقیت و فروش بالایی در ژانر خود مواجه شد فیلمی به شدت ناخوشایند است که قسمت های بعدی ساخته شده ی آن هر بار بر میزان این خشونت و ناخوشایندی افزوده اند اما هیچ پاه نتوانسته اند موفق فیلم اول را تکرار کنند.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

شخصیت های فیلم به هیچ عنوان دوست داشتنی نبوده و نقش های منفی داستان نیز نماد کامل وحشی هایی غیرقابل درک و خونخوار هستند. داستان فیلم در مورد یک سفر تفریحی به سمت جاده ای خارج از شهر تگزاس است که خیلی سریع به جاده ی مرگ منتهی شده و به شما یادآوری می کند که نباید هیچگاه با غریبه ها صحبت کنید یا بین راه مسافر ناشناس سوار کرده یا حتی در مورد مسائلی که به شما ربطی ندارد سوال پرسیده و کنجکاوی کنید. فیلمی پر از خشونت وحشیانه و البته فوق العاده که صحنه های ترسناک فراموش نشدنی آن الهام بخش بسیاری از فیلم های دیگر بوده است.

۴-تسخیر (۱۹۸۱)- آندری زولافسکی

در میان فهرستی از فیلم های ترسناک و مشمئز کننده، فیلمی که از همه عجیب تر شناخته شود بدون شک بر جالب بودن آن دلالت خواهد داشت. به عبارت دیگر این فیلم دیوانه کننده است. فیلم بسیار معروف «تسخیر» (Possession)  که توسط آندری زولافسکی، کارگردان سرشناس لهستانی ساخته شده و بازیگران مطرحی همچون سم نیل و ایزابل آجانی در آن بازی می کنند فیلمی متفاوت است که درد و رنج افراد هنگام طلاق را به زیبایی هر چه تمام تر به تصویر می کشد. این فیلم با هر فیلم دیگری که تاکنون دیده اید متفاوت است و شخصیت ها دقیقاً مخالف آن چه هستند که فکر می کنید.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

صحنه های خشن و دردناک فیلم را می توان تنها با واژه ی «سقط جنین» مقایسه کرد یا با دردی که هنگام خیانت به شما دست خواهد داد. مطمئناً  با تماشای این فیلم نمی دانید چه صحنه ای واقعی و چه صحنه ای خیالی است و درکتان از واقعیت دچار تغییر خواهد شد. تاکنون فیلمی این چنین ساخته نشده است و به جرأت می توان آن را یکی از به یاد ماندنی ترین، معمایی ترین و خوش ساخت ترین فیلم های ژانر ترسناکی که تاکنون ساخته شده دانست.

۵-درخشش (۱۹۸۰)- استنلی کوبریک

فیلم «درخشش» (The Shining) را با بازی های بی نقص بازیگران فیلم، دیالوگ های ماندگار، فیلم نامه ی متمایز و صحنه های ترسناک می توان یک شاهکار بی بدیل در ژانر وحشت دانست. داستان فیلم رفته رفته و خیلی آرام با گام های کوتاه هیپنوتیزم کننده و تصاویر زیبای خود ترس را وارد ذهن شما می کند و اضمحلال روانی یک مرد را در یک زمستان سرد در هتلی پیچ در پیچ به تصویر می کشد.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

شاید بتوان گفت که این بهترین فیلمی است که استنلی کوبریک کارگردانی کرده زیرا همه چیز بسیار دقیق طرح ریزی شده، هر فریم پر از تنش و رمز و راز بوده و هر بار که فیلم را تماشا کنید تازگی فیلم را درک خواهید کرد.  شاید حتی در مورد معنای فیلم دچار شک و تردید شوید.

۶- نردبان جیکوب (۱۹۹۰)- آدریان لین

فیلم خیره کننده ی «نردبان یعقوب» (Jacob’s Ladder) داستان یک کهنه سرباز جنگ ویتنام سابق و یک کارمند اداره ی پست کنونی آرام به نام جیکوب سینگر با بازی فوق العاده ی تیم رابینز را روایت می کند که به زودی درمی یابد که بین سلامت عقلی او و واقعیت هایی که در اطرافش رخ می دهند ارتباطی وجود ندارد.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

صحنه های اپیزودیک فیلم که مانند سفر یک بیمار روانی در سالن یک بیمارستان پر از بدن ها، خون و هیولاهای غیرانسانی است که دیوانه شده اند. فیلم «نردبان جیکوب» ژانر وحشت را برای سال های متوالی تحت تاثیر خود قرار داد و منبع الهامی برای بسیاری از فیلم های معروف این ژانر در آینده شد. حتی پس از سال ها نیز از این فیلم به عنوان یک فیلم منحصر به فرد و به یاد ماندنی در ژانر ترسناک یاد می شود که مالیخولیای درون انسان را به زیبایی به تصویر می کشد.

۷-جن گیر (۱۹۷۳)- ویلیام فریدکین

فیلم «جن گیر» (The Exorcist) در میان فیلم های ژانر ترسناک یک فیلم افسانه ای محسوب می شود. این فیلم چنان ترسناک بود که برخی از تماشاگران این فیلم از ترس غش کرده و برخی دیگر بالا آورده بودند، تولید فیلم با مشکلات عجیبی همراه شد و حتی کارگردان در برخی از موارد بازیگران فیلم را تا سر حد مرگ ترسانده بود. اما با تمامی این موضوعات اگر داستان فیلم و شیوه ی روایی آن چشمگیر نبود نمی توانستیم این فیلم را فیلم خوبی بنامیم. با این وجود نمی توان با عنوان ساده ی «فیلم خوب» از «جن گیر» یاد کرد زیرا تنها واژه هایی که می توان برای این فیلم به کار برد «فوق العاده» و «شاهکار» هستند، در غیر این صورت به فیلم فریدکین کم لطفی کرده ایم.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

شاید اگر همین داستان را کس دیگری غیر از فریدکین می ساخت نتیجه ی بسیار متفاوتی را شاهد می بودیم. صحنه های معلق شدن شخصیت جن زده داستان روی تخت و حرکات عجیب و غریب او روی سقف و دیوارها انسان را به وحشت می اندازد. در مرکز داستان یک دختر بی گناه و معصوم به نام ریگان وجود دارد که تسخیر شده و هیولایی مرگبار، بیمار و بددهن در درون او خانه کرده است که باعث می شود هر کسی که شیطان درون او را به چالش بکشد با رکیک ترین کلمات و پرتاب هر وسیله ای در اطرافش به سمت او مواجه شود. فیلم «جن گیر» هنوز هم همان فیلمی است که دیگر فیلم های با موضوع جن گیری و حلول شیطان در درون اشخاص با آن مقایسه می شود. بعد از ۵۰ سال هنوز این فیلم از بی نقص ترین فیلم های ژانر وحشت است که کمتر فیلم دیگری جرأت کرده صحنه هایی مشابه آن را به تصویر بکشد.

۸-سالو یا ۱۲۰ روز در شهر سودوم (۱۹۷۵)- پیر پائولو پازولینی

شاید بتوان فیلم «سالو یا ۱۲۰ روز در شهر سودوم» (Salo, or the 120 Days of Sodom) را منزجر کننده ترین و مشمئز کننده ترین فیلم حاضر در این فهرست دانست.  فیلم برداری صحنه ها بسیار زیبا و خلاقانه است اما تماشای آن به شدت دشوار خواهد بود. این فیلم چنان غیرمترقبه و تاثیرگذار بود که نمایش آن در برخی کشورها تا دهه ها ممنوع اعلام شد. اگر این فیلم را برای تماشا انتخاب کردید شاید نتوانید آن را تا انتها تماشا کنید . اگر هم بدون اتفاق خاصی تا آخر آن را تماشا کردید بدون شک دیگر نمی خواهید یک بار دیگر آن را ببینید. داستان فیلم که تمثیلی از تفکرات فاشیستی است قصری پر از نجیب زادگان نوجوان ربوده شده را به تصویر می کشد که ماه ها مورد شکنحه قرار می گیرند و حقیقتاً نمی توان میزان آسیب روانی و وحشیانه بودن شکنجه های این فیلم را توصیف کرد.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

در این فیلم هیچ گاه به ناگاه از ترس به سقف نخواهید چسبید یا خبری از غرق شدن ناگهانی در باتلاق نیست زیرا هیولاهای فیلم انسان هایی کاملا خوشرو و نجیب زاده ای هستند که ظاهرشان هیچ شباهتی به انسان ها و موجودات خبیث فیلم های دیگر ژانر وحشت شباهت ندارد. داستان فیلم در مورد رویارویی انسان در برابر انسان است که یک طرف آن غیرقابل تصورترین اعمال را در حق انسان های ضعیف و ناتوان طرف مقابل خود انجام می دهد. پس بی دلیل نبوده که نمایش این فیلم در کشورهایی مانند استرالیا و بریتانیا ممنوع شده است. با این وجود فیلم «سالو یا ۱۲۰ روز در شهر سودوم» همچنان در یادها مانده و صحنه های قبیح و نفرت انگیز آن را به زودی فراموش نخواهید کرد. جالب این که کارگردان فیلم چند هفته قبل از اکران فیلم به طرز مرموزی به قتل رسید که بسیاری این موضوع را با محوریت داستان فیلمش بی ارتباط ندانسته اند.

۹- پروژه جادوگر بلر (۱۹۹۹)- دانیل مایریک

فیلم «پروژه جادوگر بلر» (The Blair Witch Project) که مانند یک فیلم مستند فیلم برداری شده یکی از موفق ترین فیلم های ژانر ترسناک به شمار می آید که علیرغم تولید دنباله های متعدد، هیچ یک نتوانستند به موفقیت و ترسناک بودن نسخه ی اصلی نزدیک شوند. در این فیلم که با دوربین های کوچک و قابل حمل و با بودجه ای بسیار اندک و غیرقابل باور ساخته شده جنگل نیز با تکان ها و خش خش های موجود در خود به هیولایی ترسناک تبدیل می شود. فیلم داستان گروهی از فیلمسازان تازه کار و نگون بختی را روایت می کند که وارد دنیای طبیعت وحشی می شوند و در نهایت در می یابند که گم شده و در حال شکار شدن هستند.

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (1)(اسلاید شو - ترجمه) 

می توان فیلم را ملغمه ای از غرور، دیوانگی، گوشه گیری و عدم اعتماد به اطرافیان دانست در حالی که در اصل فیلمی ترسناک در مورد ارواح است. داستان فیلم در واقع معمایی خیالی است که هیچ گاه روی قاب تلویزیون به تصویر کشیده نمی شود و شاید حتی واقعیت نیز نداشته باشد. فیلم «پروژه جادوگر بلر» تجربه ای واقعی و مستند از آن چیزی است که ترس و وحشت و درماندگی در مواجهه با ناشناخته نامیده می شود.

ادامه دارد …

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ | بازدید: 20 بازدید | توسط: python
برچسب ها: ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

تازه های این بخش

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گوناگون

تازه های معرفی نرم افزار اندروید

تازه های دنیای بازیگران