خانه » گوناگون » مراسم معرفی کابینه هویدا به شاه

تازه های فان روز

سایر مطالب امروز

تازه های اخبار

بیشتر بخوانید

تازه های اخبار حوادث

بیشتر بخوانید
  • فان روز
  • اخبار
  • اسرار خانه داری
  • اخبار حوادث
  • بازار
  • اخبار ورزشی

مراسم معرفی کابینه هویدا به شاه

مجموعه : گوناگون

وبسایت فرادید: ۴۰ سال پیش در چنین روزی امیرعباس هویدا که رکورددار طولانی‌ترین دوران نخست وزیری در عصر پهلوی و پس از آن بود به شکل ناگهانی از مقام خود استعفا کرد و جایش را به جمشید آموزگار سپرد.

امیرعباس هویدا در ساعت ۶ بعد از ظهر ۱۵ مرداد ۱۳۵۶ پس از ۴۵۷۲ روز، یعنی ۱۳ سال از مقام نخست وزیری استعفا داد و صندلی صدارت را به رقیب دیرینه خود جمشید آموزگار واگذار کرد؛ او در ۶ بهمن سال ۱۳۴۳ کار خود را آغاز کرده بود.

به روایت تاریخ، هویدا در طول صدارتش بیش از ۵۰ وزیر را بر سر کار آورد و در طول ۱۳ سال صدارت کابینه‌های متعددی تشکیل داد. او در این مدت ۲۴ مرتبه کابینه‌اش را ترمیم و جای وزرایش را عوض کرد. اولین ترمیم کابینه هویدا در اردیبهشت ۱۳۴۴ صورت گرفت که جمشید آموزگار رقیبش که بعدها جانشینش شد به مقام وزارت دارایی رسید.

دوران طولانی نخست وزیری هویدا اما با اوجگیری نارضایتی‌ها از رژیم پهلوی و از سوی دیگر فشار دولت جدید امریکا به ریاست جیمی کارتر برای ایجاد اصلاحات سیاسی و اقتصادی به پایان رسید.

هویدا که در نخستین هفته مرداد ۱۳۵۶ برای تعطیلات تابستانی به جزایر یونان رفته بود در ۱۳ مرداد به تهران بازگشت و فردای آن روز در نوشهر به دیدار شاه رفت. مساله کناره گیری نخست وزیر در این دیدار مطرح شد و هویدا پذیرفت برای آنچه “خون و روحیه تازه‏” برای فضای جدید عنوان کرد از سمت خود کناره گیری کند.

وی یک روز پس از استعفا، در گفت و گویی با روزنامه اطلاعات اظهار کرد که تا دیروز از این موضوع بی اطلاع بوده و در دیدار با شاه از پایان کار خود مطلع شده است. با این حال شاه پس از قبول استعفای نخست وزیر او را جایگزین امیر اسدالله علم در وزارت دربار کرد. جمشید آموزگار نیز با حکم شاه مامور تشکیل کابینه شد.

آلبوم دیده نشده زیر مربوط به سالهای نخستین صدارت هویدا و اولین ترمیم کابینه او در بهار ۱۳۴۴ شمسی است؛ در این روز که مصادف با ۱۴ اردیبهشت ۱۳۴۴ است هویدا و هیات وزیران در کاخ گلستان به دیدار شاه رفته و به وی معرفی شدند. گفتنی است وی ۱۴ سال بعد از این عکس در پی وقوع انقلاب اسلامی توسط دادگاه انقلاب محکوم و اعدام شد.

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ | بازدید: 17 بازدید | توسط: python
برچسب ها: ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

تازه های این بخش

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گوناگون

تازه های معرفی نرم افزار اندروید

تازه های دنیای بازیگران