خانه » گوناگون » محبوبیت دموکراسی‌های غیرلیبرال

تازه های فان روز

سایر مطالب امروز

تازه های اخبار

بیشتر بخوانید

تازه های اخبار حوادث

بیشتر بخوانید
  • فان روز
  • اخبار
  • اسرار خانه داری
  • اخبار حوادث
  • بازار
  • اخبار ورزشی

محبوبیت دموکراسی‌های غیرلیبرال

مجموعه : گوناگون

روزنامه شرق –  دنیل گروس، ترجمه هادی آذری: قدرت‌گیری «دموکراسی غیرلیبرال» در اروپا یکی از آسیب‌زاترین پدیده‌های دوران ماست. این رژیم‌ها عموما با محوریت فردی شکل می‌گیرند که از طریق غلبه یا گاهی برچیدن بساط توازن‌های نهادی، قدرت را حول خود متمرکز می‌کند.

ولادیمیر پوتین در روسیه، رجب‌طیب اردوغان در ترکیه و ویکتور اوربان در مجارستان سه نمونه بارز از این پدیده‌اند. با‌این‌حال، آنچه بیش از همه درخور توجه و هم‌زمان خطرناک می‌نماید، این است که چگونه این رژیم‌ها توانسته‌اند حمایت مردمی خود را حفظ کنند. اداره رسانه‌های سنتی از قبیل تلویزیون، رادیو و روزنامه‌ها یکی از دلایلی است که باعث می‌شود چنین رژیم‌هایی رأی اکثریت را برای خود حفظ کنند.

روسیه با هدایت پوتین نمونه آرمانی چنین رویکردی است که در آن دولت معمولا مازاد بودجه را در اختیار می‌گیرد و آن را در قالب منابع ذخیره ارزی کلان انباشت می‌کند. اوربان نیز در مجارستان همین سیاست‌های مالی محافظه‌کارانه را به کار بسته و اردوغان نیز در ترکیه از زمان به‌قدرت‌رسیدن، چنین کرده است.

در نتیجه بدهی عمومی در تمامی این سه کشور پایین یا (مانند مجارستان) رو به کاهش است. در دو کشور از این سه کشور، اخلاف لیبرال این افراد غیرلیبرال به‌دلیل سوق‌دادن کشور به‌سوی یک بحران مالی، اعتبار و وجاهت خود را از دست دادند و به‌اصطلاح پیازشان بیخ نکرد.

مع‌الوصف، این چهره‌های مقتدر غیرلیبرال، بنیان و شالوده اجماع واشنگتن را پذیرفته‌اند؛ یعنی پذیرفته‌اند که در طولانی‌مدت سیاست‌های محافظه‌کارانه در حوزه اقتصاد کلان، عملکرد اقتصادی بهتری به‌دنبال دارد. این مدیران در برابر وسوسه استفاده از محرک‌های مالی و پولی کوتاه‌مدت به‌منظور افزایش محبوبیت‌شان مقاومت کرده و در عوض برای حفظ رأی اکثریت، به سیاست‌های هویتی تکیه می‌کنند.

نتیجه و پیامد این رویکرد در طولانی‌مدت، عملکرد اقتصادی نسبتا باثبات و در نتیجه رأی‌دهندگان راضی بوده است. این مسئله در تضادی شدید با رویکرد رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا، هوگو چاوز، قرار می‌گیرد که از طریق هزینه‌کرد عواید افزایش قیمت نفت در قالب برنامه‌های اجتماعی سخاوتمندانه، برای ١۴ سال چهره‌ای محبوب باقی ماند.

حال با کاهش قیمت جهانی نفت به نصف از سال ٢٠١۴ به بعد و خالی‌شدن کیسه دولت و کاهش واردات، خلف او یعنی نیکلاس مادورو با یک بحران اقتصادی و متعاقبا ناآرامی‌های اجتماعی مواجه شده است.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت برای حفظ موقعیت، سیاست‌های محافظه‌کارانه در بلندمدت، راهبرد کارآمدتری محسوب می‌شود. چهره‌های اقتدارگرای غیرلیبرال اروپایی درک کرده‌اند که اگر دست‌و‌دل‌بازی بیش از اندازه، به بحران مالی و کمک‌گرفتن از صندوق بین‌المللی پول منجر شود، قدرت آنها به خطر خواهد افتاد.

از دیگر سو، سیاست‌های محافظه‌کارانه اقتصاد کلان فقط در صورتی کارگر می‌افتند که اقتصاد نسبتا آزاد باقی بماند. تا‌به‌حال پوتین و اردوغان نه تنها لحن ملی‌گرایانه خود را کاملا با سیاست‌های حمایت از تولید داخلی همسو و منطبق نکرده‌اند، بلکه روسیه با هدایت پوتین به سازمان تجارت جهانی (WTO) پیوست و اردوغان نیز هیچ‌گاه اتحادیه گمرکی ترکیه با اتحادیه اروپا را زیر سؤال نبرده است حتی با اینکه روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا از بد هم بدتر شده است.

اما چالشی که این چهره‌های اقتدارگرا در طولانی‌مدت با آن مواجه‌اند، لیبرال‌نگه‌داشتن اقتصاد رژیم‌هایی به‌لحاظ سیاسی غیرلیبرال است. با گذشت زمان، وسوسه برای سهیم‌کردن دوستان و اعضای خانواده در فعالیت‌های اقتصادی بیشتر شده که این امر به نوبه خود به افزایش فساد دامن می‌زند. در چنین شرایطی، ایجاد روابط سیاسی و لابی‌گری به دغدغه اصلی دولتمردان بدل می‌شود.

وقتی چنین وضعیتی پیش می‌آید، رشد محکوم به فناست. این تهدید بلندمدت درحال‌حاضر در روسیه خود را عیان کرده است. پوتین زمانی به قدرت رسید که قیمت نفت بعد از یک افت تاریخی، رو به افزایش بود؛ بنابراین تعجبی نداشت که روسیه رشد چشمگیری را تجریه کند. مدیریت کلان اقتصادی در دوران شکوفایی قیمت نفت این‌قدر محافظه‌کارانه بود که به او اجازه دهد کاهش اخیر قیمت نفت را تاب آورد؛ اما سه سال بعد از پایان آن دوره شکوفایی، چشم‌انداز روسیه چندان روشن نیست.

استانداردهای زندگی کاهش پیدا کرده و نرخ رشد اقتصادی حدود ۵/١ درصد تخمین زده می‌شود؛ این مسئله حاکی از آن است که روسیه نسبت به مابقی اروپا فقیرتر خواهد بود.

ترکیه نیز ممکن است وضعیت مشابهی را تجربه کند. حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان میراث‌دار اقتصادی بود که از دل یک بحران اقتصادی عمیق سر برآورده بود و به لطف روند شهری‌شدن و افزایش سطح سواد، از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردار بود.

دولت عدالت و توسعه تا همین اواخر، مداخله خود را به بخش داخلی اقتصاد محدود می‌کرد، از قبیل سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها؛ با‌این‌حال بعد از کودتای نظامی ناکام سال گذشته، این رژیم به مصادره کسب‌وکارهای افرادی روی آورده است که متهم به همراهی با جنبش منسوب به فتح‌الله گولن‌اند؛ جنبشی که از دیدگاه اردوغان مغز متفکر کودتای نافرجام بوده است. صدها شرکت و کسب‌وکار تاکنون مصادره شده و زیر نظر نزدیکان و وابستگان اردوغان قرار گرفته‌اند.

در صورت تداوم این روند، کارآفرینان از سرمایه‌گذاری دست خواهند کشید و رشد دچار وقفه خواهد شد. مشکل این است که وقتی یک رژیم غیرلیبرال در این مسیر قرار بگیرد، اعتمادسازی برای تعهد دولت به حقوق مالکیت کار بسیار دشواری خواهد بود، زیرا نهادهایی که در دموکراسی‌های لیبرال چنین حقوقی را تضمین می‌کنند، از جمله قوه قضائیه مستقل و نهادهای مدنی تخصصی در رژیم‌های غیرلیبرال دیگر وجود خارجی ندارند.

امروز اقتدارگرایان اروپایی توانسته‌اند از طریق آزادی اقتصادی نسبی که رفاه را به دنبال داشته، حمایت مردمی خود را حفظ کنند. اما همان‌طور‌که این رژیم‌ها بیشتر و بیشتر به سمت اقتدارگرایی حرکت می‌کنند، توانایی آنها در راضی‌نگه‌داشتن رأی‌دهندگان بیش از پیش در سایه تردید قرار می‌گیرد.

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ | بازدید: 16 بازدید | توسط: python
برچسب ها: ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

تازه های این بخش

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گوناگون

تازه های معرفی نرم افزار اندروید

تازه های دنیای بازیگران