خانه » گوناگون » آخرین تحقیق در مورد تفاوت عملکرد مغز در زنان و مردان

تازه های فان روز

سایر مطالب امروز

تازه های اخبار

بیشتر بخوانید

تازه های اخبار حوادث

بیشتر بخوانید
  • فان روز
  • اخبار
  • اسرار خانه داری
  • اخبار حوادث
  • بازار
  • اخبار ورزشی

آخرین تحقیق در مورد تفاوت عملکرد مغز در زنان و مردان

مجموعه : گوناگون

در بزرگترین مطالعه تصویربرداری عملکردی مغز تاکنون، محققان آمریکایی موفق به شناسایی تفاوت های خاص بین مغز زنان و مردان شدند

تاثیر جنسیت بر فعالیت های مغزی در زنان و مردان

نتایج این مطالعه به صورت آنلاین در Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شد. در این مطالعه یک جمعیت نسبتا بزرگ و سالم از افراد را برای تعیین تأثیر جنسیت (بر عملکرد مغز) با استفاده از توموگرافی کامپیوتری با انتشار فوتون منفرد (SPECT) مورد بررسی قرار گرفتند.

تصاویر SPECT تهیه شده از مغز ۱۱۹ داوطلب سالم، با ۴۶۰۳۴ تصویر SPECT تهیه شده از ۲۶۶۸۳ بیمار مبتلا با مشکلاتی مانند آسیب مغزی، اختلال دو قطبی، اختلالات خلقی، اسکیزوفرنی / اختلالات روان پریشی، اختلال بیش فعالی – کم توجهی (ADHD)، مورد مقایسه قرار گرفتند. از این تعداد، اطلاعات تشخیص بیماری ۱۱۵۸۷ نفر کامل بود. 

در مجموع ۱۲۸ ناحیه مغز طی دو مرحله: در ابتدای کار و پس از انجام یک فعالیت تمرکزی، مورد بررسی قرار گرفتند.

(تعیین تفاوت مغز زنان و مردان در تصاویر سه بعدی – تصویر: Daniel G. Amen)

دکتر دانیل آمن (Daniel Amen) روانپزشک، بنیانگذار کلینیک های آمن و نویسنده ارشد این مطالعه تأکید کرد: این یک مطالعه بسیار مهم است که به درک تفاوت های مغزی مبتنی بر جنسیت کمک می کند. تفاوت های قابل اندازه گیری که موفق به شناسایی آنها در بین زنان و مردان شدیم، برای درک خطر مبتنی بر جنسیت برای ابتلا به اختلالات مغزی مانند بیماری آلزایمر، اهمیت دارد.

آمن افزود: استفاده از ابزارهای تصویربرداری عملکردی مانند SPECT، برای توسعه درمان های مغزی دقیق در آینده، ضروری است.

مشکلات مغزی در زنان و مردان می تواند وابسته به جنسیت باشد

نتایج بدست آمده نشان داد، مغز زنان به طور قابل توجهی در بسیاری از مناطق فعال تر از مغز مردان بود، بویژه در قشر  پیش پیشانی (prefrontal cortex) و مناطق لیمبیک (limbic) و احساسی مغز که درگیر خلق و خو و اضطراب هستند. در مغز مردان، مراکز بصری و هماهنگی بیشتر فعال بودند.

به گفته محققان، این نتایج همچنین تفاوت جنسیتی آشکار بین افراد سالم و بیمار را نشان داد. درک این تفاوت ها در ارزیابی تصویربرداری عملکردی مغز، بسیار حائز اهمیت بوده و به درک تفاوت های جنسیتی اپیدمیولوژیک در اختلالات روانپزشکی کمک می کند.

زنان دارای بالاترین نرخ ابتلا به آلزایمر، افسردگی – که خود فاکتور خطر برای ابتلا به آلزایمر است – و اختلالات اضطراب هستند. درحالیکه مردان دارای بالاترین نرخ اختلال بیش فعالی – کم توجهی (ADHD) و مشکلات رفتاری هستند.

افزایش جریان خون در مناطق لیمبیک در مغز زنان می تواند توضیحی برای این مسأله باشد که چرا زنان مستعد اضطراب، افسردگی، بی خوابی و اختلالات تغذیه ای هستند. 

گردآوری: گروه سلامت فان روز
seemorgh.com/health
منبع: sinapress.ir

تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ | بازدید: 8 بازدید | توسط: python
برچسب ها: ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

تازه های این بخش

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گوناگون

تازه های معرفی نرم افزار اندروید

تازه های دنیای بازیگران