خانه » گوناگون » همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

برگزیده های سایت

زوج های معروفی که همیشه ست می پوشند | اخبار سلبریتی ها همراه با عکس سلفی های خطرناک که منجر به مرگ شدند | عکس های مرگبار خبرهای جدید از اینستاگرام ستاره های ایرانی و خارجی مشهور جهان خوشتیپ ترین زوج های مشهور دنیا | از جنیفر لوپز تا دیوید بکهام +عکس استوری های اینستاگرام افراد مشهور ایرانی (۳۷) معرفی شاخ های توییتر جهان | از جنیفر لوپز تا جاستین بیبر + عکس بررسی پربازدیدترین ویدیوها در فضای مجازی ایران | از شکنجه گر تا هلالی عکس های تیپ و استایل ستاره های ایرانی و خارجی در سال ۲۰۱۹ اینستاگرام و استوری ستاره های ایرانی در سال ۲۰۱۹ سری (۳۶) معرفی مرگبارترین بلایای طبیعی جهان + لیست مکان های متروکه عکس های زیباترین زنان جهان در سال ۲۰۱۹ به انتخاب و رای مردم عکس های بازیگران در سال ۲۰۱۹ و اینستاگرام ستاره های ایرانی (۵۰۷) معرفی قدرتمندترین زنان تاریخ | از ملکه ویکتوریا تا خرم سلطان +عکس عکس بازیگران ایرانی و خارجی + اینستاگرام ستاره های مشهور جهان در سال ۲۰۱۹ لیست جدید زیباترین و جذاب ترین مردان جهان | از تونی مفهود تا زین مالک ستاره هایی که مردم آزاری می کنند | سلبریتی های شرور استوری بازیگران و ستاره های ایرانی در آخر سال میلادی (۳۵)

تازه های اخبار

بیشتر بخوانید

تازه های اخبار حوادث

بیشتر بخوانید
  • فان روز
  • اخبار
  • اسرار خانه داری
  • اخبار حوادث
  • بازار
  • اخبار ورزشی

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

مجموعه : گوناگون

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس 

امروز آشنا می‌شویم با مرد عنکبوتی ایران که همیشه همراه با خطرناک ترین عنکبوت ها است و با آنها زندگی می کند. علیرضا زمانی جانورشناس جوانی است که اینروزها تلاش و مطالعه‌ اش را صرف عنکبوت‌های ایران و جهان کرده است. کسیکه فکر میکند این موجودات کوچک و وحشتناک از لازمه‌های به‌شدت ضروری جهان طبیعت اند.

 

اگر اشتباه نکرده باشیم نقل این حکایت درباره«انیشتین» صدق میکند کسیکه همگی وی را بعنوان سرشناس‌ترین فیزیکدان تاریخ در دنیا می‌شناسیم. ماجرای این حکایت به زمانی برمی‌گردد که از صاحب این عنوان پرطمطراق در دنیا این سوال را می‌پرسند:

 

اگر زندگی انیشتین به فیزیک ختم نمی‌شد سراغ چه حرفه‌ای می‌رفت؟ پرسشی که انیشتین هم در جوابش گفته بود پینه‌ دوز حتماً پینه‌دوز می‌­شدم و به همه ی قول می‌دادم، انقدر پینه‌دوز قابلی باشم که شهرت انیشتین پینه‌دوز هم به پای شهرت انیشتین فیزیکدان میرسید.

 

داستان این گزارش ما هم دقیقاً بهمین موضوع برمی‌گردد ماجرای آدم‌هایی که “موفقیت شغلی” را نه با کلیشه‌های منطقی و غیرمنطقی آدم‌های دور و اطراف که با «علاقه» خودشان قواره میکنند و تصمیم میگیرند سراغ هدف‌های بکر بروند و مسیرهای دست نخورده‌ای را انتخاب کنند که تا به حال کسی لذت قدم گذاشتن در آن‌ها را تجربه نکرده باشد. آدم‌هایی که کاشف اتفاقات‌اند و فاتح مسیرهای تازه.

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

علیرضا زمانی یکی از همین آدم‌هاست. جوان ۲۴ساله‌ ای که سراغ جانورشناسی ودر نهایت «عنکبوت شناسی» رفته است. این موجودات کوچک و به ظاهر وحشتناک برای ما، از نظر علیرضا زمانی یکی از مفیدترین موجودات روزی زمین‌اند که بودن‌شان از ضرورت‌های مهم جهان طبیعت محسوب می شود. چند روز پیش مهمان او بودم؛ کسیکه موفقیت، آینده و آرزوهای نوجوانی‌اش را دریک‌چیز پیدا کرده: عنکبوت!

 

بزم هیولاهای ریز نقش با چاشنی مطالعه

مثل خیلی‌های دیگر تصورمان از محل مطالعه و نگه داری عنکبوت‌ها یک فضای آزمایشگاهی عجیب‌ و غریب است. جایی با انواع و اقسام قفس‌های کوچک و بزرگ که قرار است با نهایت وسواس و احتیاط به بررسی این هیولاهای ریزنقش بپردازد؛ اما همین که خودمان رابه محل گفت و گو با علیرضا زمانی میرسانیم همه ی چیز رنگ و بوی دیگری بخود میگیرد و دیگر اثری از پیش‌فرض‌های فانتزی قبل نیست.

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

بزم عنکبوت‌ها و مطالعات علمی دانشمند جوان همه ی در اتاق کوچک علیرضا زمانی اتفاق می‌افتد. محیط کوچکی که به محض پا گذاشتن در آن وارد قلمرو عنکبوت‌ها می شوید. از نمونه‌های پلاستیکی و عروسکی گرفته تا نمونه‌های واقعی، موجوداتی که در جعبه‌های کوچک و بزرگ ودر طبقه‌بندی‌های خطرناک و غیرخطرناک درست کنار تخت خواب صاحب‌شان، قرار است باهم یک همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند.

 

یک همزیستی مسالمت آمیز با حشرات

محدوده اتاق علیرضا فقط به حکمرانی عنکبوت‌ها ختم نمی شود طوریکه میشود حضور چشمگیر مجسمه‌های کوچک و بزرگ کرگدن‌ها را هم احساس کرد و لابه‌لای معرفی انواع و اقسام عنکبوت از ملاقات سوسک‌ها، سوسری‌ها و عقرب‌های زنده هم مشعوف شد.اولین سؤال‌مان بطور طبیعی در مورد واکنش اهل خانه و همسایه‌هاست؛ پرسش هیجان‌انگیزی که آقای زمانی در نهایت خونسردی و سادگی به آن پاسخ می دهد: «خانواده؟ با این موضوع کنار آمده‌اند و مشکلی ندارند؛

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

اما از همسایه‌ها کسی نمی داند که من در اتاق از این موجودات نگه داری می کنم» اتاقی که برای او محل استراحت و مطالعه است اما برای ما که شاید در زندگی روزمره‌مان از کشتن یک سوسری معمولی هم عاجزیم و میترسیم، حکم اتاق وحشتی را دارد که عنکبوت‌ها و عقرب‌ها از اقصی نقاط ایران با صلح و آرامش در آن زندگی میکنند.

 

نقطه شروع ملاقات با منزوی مدیترانه ای بود

از زمانی که به یاد می‌آورد به حیوانات و به موجودات زنده علاقه داشته است اما به عنکبوت‌ها بیشتر، تا جاییکه خودش میگوید در دست‌نوشته‌های دوره بچگی‌اش هم میشود رد پای پیدا کردن عنکبوت‌ها و نگه داری ازآن‌ها را پیدا کرد. اما یک اتفاق بطور کلی مسیر زندگی وی را در جانورشناسی و عنکبوت

 

شناسی تغییر می دهد آن هم پیدا کردن «عنکبوت منزوی مدیترانه‌ای» در حیاط خانه علیرضا است: « در دوره دبیرستان با مستندهای یک عنکبوت‌­شناس کانادایی به نام «ریک وست»آشنا شدم که در جنگل‌های امریکای مرکزی به دنبال عنکبوت‌های بزرگ جثه می‌گشت.

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

من ازآن زمان تصمیم گرفتم عنکبوت شناس شوم. مطالعات پایه‌ای هم درباره عنکبوت‌ها داشتم تا این که عنکبوت منزوی مدیترانه‌ای را در حیاط خانه‌مان پیدا کردم. با توجه به اطلاعاتم می دانستم عنکبوت خطرناکی است؛ بعد از یک تحقیق متوجه شدم که برای این‌گونه از ایران هیچ گزارشی ارائه نشده؛

 

برای همین، این موضوع برای من انگیزه‌ای شد تا وارد رشته‌­ی زیست‌شناسی در دانشگاه تهران شوم، و نهایتاً آن‌گونه را برای اولین بار از ایران گزارش کردم .بعد از این اتفاق می شود گفت که به نوعی زندگی من تغییر کرد.»

 

افتخار آشنایی با بیوه اروپایی، خشایار شا و میرشکار رامبد جوان

«تارانتولای رز شیلی» از امریکای جنوبی، «بیوه اروپایی»، «منزوی مدیترانه‌ای»، «عنکبوت میرشکار خشایارشا»، «عنکبوت تور چادری فردوسی»، «عنکبوت گرگی آراگوگ»، «عنکبوت تورقیفی غارزی زمانی» و «عنکبوت میرشکار رامبد جوان»! همه ی و همه ی اسامی عنکبوت‌هایی است که در اتاق علیرضا زمانی افتخار آشنایی

 

با آن‌ها را پیدا میکنیم؛ نام‌هایی که هرکدام ثبت جهانی شده‌اند. آن‌ها بنا به ظاهر و زیستگاهی که در آن زندگی میکنند نامگذاری شده‌اند و پشت هر اسم تعریف و فلسفه مخصوص به خودش وجوددارد. مثلا «میرشکار خشایارشا» اسم عنکبوتی است که یک عنکبوت شناس به احترام تاریخ ایران آنرا انتخاب کرده است یا بنا به توضیحات عنکبوت شناس جوان ما «بیوه اروپایی» یک نمونه خطرناک به حساب می آید؛

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

این‌گونه از عنکبوت موقع جفت‌گیری جفت نر خودش را می خورد و عنکبوت نر هم تلاش میکند تا ازآن تغذیه کند برای همین وی را با این اسم صدا میکنند. یا در جایی دیگر علیرضا زمانی درباره فلسفه اسم یکیدیگر از عنکبوت‌ها این طور توضیح می دهد.« منزوی مدیترانه‌ای عنکبوت خطرناکی است، به گونه‌ای

 

که سم آن میتواند باعث تخریب گلبول‌های قرمز، نارسایی کلیوی و حتی مرگ شود. اما خوب است بدانید که به این خاطر به این عنکبوت منزوی مدیترانه‌ای می گویند چون اگر کاری به کارش نداشته باشیم او هم کاری به کارمان ندارد. طبق معمولً هم در انباری‌ها وجاهای تاریک زندگی می کند.»

 

عنکبوت «غارزی زمانی» رابه نامم ثبت کردند

درکنار این اسم‌های جالب و بعضاً عجیب و غریب سراغ عنکبوت‌هایی میرویم که خود آقای زمانی آن‌ها را شناسایی کرده است و بعد با نام‌هایی که انتخاب کرده آن‌ها رابه ثبت رسانده است. « ما وقتی گونه‌ای را توصیف میکنیم باید دریک مقاله‌­ی علمی مفصل آنرا معرفی کنیم. این مقاله، مورد داوری قرار می گیرد، منتشر میشود ودر نهایت گونه‌های جدید به این طریق به ثبت می رسند. مثلا ما گونه‌ای رابه نام فردوسی نامگذاری کردیم یا اسم یکیدیگر را رامبد جوان گذاشتیم؛

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

یا “عنکبوت گرگی آراگوگ” از خانواده عنکبوت‌های گرگی گونه‌ای است که فقط در ایران ودر کرمان یافت میشود. این عنکبوت چون شبیه به عنکبوت فیلم‌های هری‌پاتر بود این نام را برایش انتخاب کردیم. عنکبوت غارزی زمانی عنکبوتی است که توسط دو عنکبوت‌شناس روس به اسم خودم ثبت شده، یا عنکبوت درزباف خلیج‌فارس که شخصاً آنرا پیدا کردم و فقط و فقط هم نمونه‌اش در ایران یافت می شود.»

 

کشف ۳۰ گونه جدید بدون هیچ حمایتی

رضا زمانی ۳۰گونه جدید از عنکبوت‌ها را پیدا کرده است و حدود ۲۰۰ گونه را در ایران برای اولین بار گزارش کرده است. کاری که لازمه‌اش سفر های نمونه‌برداری، تحقیقات و مطالعات زیاد است. اما موضوع قابل توجه اینجاست که او میگوید برای هیچ‌کدام از این مطالعات و تحقیقات از هیچ کمک یا حمایتی درکشور برخوردار نیست. «ما برای کشف و پیدا کردن این‌گونه ها هیچ حمایت مالی‌ای نداریم و همه ی اینها با هزینه شخصی است»

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

من نویسنده اولین کتاب عنکبوتیان ایران هستم

به دنبال حرف‌های این عنکبوت شناس جوان درباره نبود حمایت‌های مالی و از طرفی خرج و مخارج هزینه‌های مطالعاتی، مهمترین سؤالی که برایمان پیش می آید اوضاع اقتصادی و شغلی آدم‌های هم رشته اوست؛ کسیکه به قول خودش جوانترین ایرانی‌ای است که در ایران یک گونه را توصیف کرده و نویسنده اولین کتاب عنکبوتیان خاورمیانه به حساب می آید.

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

«جانورشناس‌ها در ایران غالباً اوضاع خوبی ندارند، چون ورود به این رشته‌ها در کشور ما عموماً با علاقه نیست ودر نتیجه به دستاورد خوبی هم منجر نمیشود، و نهایتاً وضعیت مطالعاتی کماکان ضعیف باقی می ماند. خیلی از دوستانم از ایران رفته‌اند اما من شخصاً ترجیح میدهم عنکبوت‌های ایران را مورد مطالعه قرار دهم.

 

شغل اصلی‌ای که برای جانورشناسی در ایران وجوددارد این است که پس از اخذ مدرک پزشکی وارد مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌ها شوند یا در سازمان محیط زیست و کشاورزی کار کنند؛ قبل ازآن هم می توانند تدریس کنند یا شناسایی نمونه انجام دهند.»

 

عنکبوت رابا رطیل اشتباه نگیرید

اما میان حرف‌های علیرضا زمانی میشود حرف‌های جالبی درباره عنکبوت‌ها پیدا کرد، مثل این که تا به امروز بیش از ۴۸ هزار گونه عنکبوت روی کره زمین شناسایی شده و از این تعداد فقط حدود ۱۲۰ گونه هستند که سم ندارند. یا این که همه ی عنکبوت‌ها پرزهای خارش زا ندارند. این پرزها فقط مختص برخی گونه‌های

 

یک خانواده در قاره امریکاست که در ایران به اشتباه به آن‌ها رطیل هم گفته میشود. این در حالی است که رطیل‌ها بر خلاف تصور عموم اصلاً غده سم ندارند.« من یکی از رسالت‌های خودم را این میدانم که سعی کنم نگاه منفی افراد را نسبت به عنکبوت‌ها تغییر دهم. ترسی که همه ی ما داریم شاید برای این است که فکر میکنیم همه ی این عنکبوت‌ها برای ما خطرناک هستند؛

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

اما واقعیت اینجاست اگر ما با احترام با آن‌ها رفتار کنیم آن‌ها هم با ما با احترام برخورد می کنند. عنکبوت‌ها مهم ترین کنترلگر جمعیت انبوه حشرات هستند. اگر حذف شوند شاید ظرف چند روز به قدری جمعیت حشرات زیاد شوند که منابع غذایی خود ما را از بین ببرند. وجودشان شگفت‌انگیز است چون هر گونه عنکبوت

 

ترکیب سم منحصر به فرد خودش را دارد که می تواند در درمان بیماری‌ها مؤثر باشد؛ برای همین هم باید ازآن‌ها محافظت کنیم. چون هر گونه‌ای که وجوددارد یک ارزش زیستی هم دارد که نباید در اثر کنش‌های بشر از بین برود، اگرهم قرار به منقرض شدن است باید به شکل طبیعی منقرض شود نه به خاطر فعالیت‌های بشر.»

 

پیش به سوی عنوان “پدر عنکبوت شناسی ایران”

از او می‌پرسیم که در ایران عنوانی به نام «پدر علم عنکبوت شناسی ایران»داریم؟ او در جواب‌مان می گوید نه! برای همین هم می خواهیم تا برای‌مان از افق‌های دور و درازش بگوید:«صحبت‌های مختلفی درباره آینده کاری وجوددارد. من اعتقاد دارم شما اگر تلاش کنید که در هر کار بهترین باشید آن کار برای شما بهترین شغل خواهد بود. من خودم ترجیح میدهم درآمد کمتری نسبت به یک دندان پزشک داشته باشم ولی جوری زندگی کنم که کار و تفریحم یکی باشد.

همراه با مرد عنکبوتی ایران و کارهای ترسناکش +عکس

این طوری زندگی هیجان انگیزتر است. من دوست دارم حداقل یک نفر در نسل آینده تحت تأثیر من عنکبوت شناس شود. راستش را بخواهید دریک دور نمای ۲۰ ساله دلم میـــخواهد به مرحله‌ای برسم که بگویم من ۹۵ درصد عنکبوت‌های ایران را شناسایی کرده و نقشه پراکنش‌شان را تهیه‌کرده، یک اطلس تهیه کنم تا دست آخر اقدامی برای گونه‌های در حال انقراض انجام دهم.»

 

 

Powered by FunRooz.Com

تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ | بازدید: 65 بازدید | توسط: python

تازه های این بخش

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

گوناگون

تازه های معرفی نرم افزار اندروید

تازه های دنیای بازیگران